SCADA VE OPERATÖR PANEL PROJELERİ

Günümüz endüstri tesislerinde, yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte hızla artan ve genişleyen büyük bir veri trafiği vardır. Gerek yönetim ve planlama kısmında işlenen, gerekse üretim hatlarında bulunan cihaz ve diğer ekipmanlardan toplanan ve iletilen çok fazla veri bulunmaktadır. Örnek olarak sahada kullanılan hemen hemen her komponent ve teknik cihaz, cihaz durumuyla alakalı alarm ve durum mesajları üretmektedir. Büyük bir tesis göz önüne alındığında binlerce cihaz, yüzbinlerce veri üretebilmektedir. Bu verilerin kontrol edilmesi, denetlenmesi ve kayıt edilmesi gibi işlemler SCADA sistemlerinin gereksinimlerini doğurmaktadır.

Otomasyon sistemlerinde sıkça tercih edilen SCADA(Supervisory Control And Data Acquisition) yapısı ile tüm üretim hattı, bir veya birden fazla proses ve bu proseste bulunun her türlü analog ve dijital sinyallerin anlamlandırılmış karşılıkları, cihazların diagnostik verileri ve prosesle ilgili diğer verilere erişilebilir. Dahası verilerin grafik tasarımı sayesinde anlaşılır ve kullanılabilir gösterimi ve sistemin kontrolü yapılabilir.

Arastek otomasyon bir SCADA projesinde;

– Sistemin açık ve anlaşılır şekilde grafik tasarımının yapılması;
Kullanıcılar tarafından sistemin daha hızlı ve kolay kullanımını sağlar.

– Kişi veya gruplara özel erişim ve kontrol yetkilendirmeleri yaparak, Scada kontrol sayfalarının oluşturulması
Operatör, bakımcı ya ilgili yöneticilerin, ihtiyacı olan verilere kolayca erişmesini sağlar.

– Tüm verilerin Scada da toplanıp, anlamlı haline getirilmesi,
Verilerin işlenmesi ve anlamlı tablo ve grafiklerin, detaylı animasyonların yapılması sistem kontrolü açısından büyük avantaj sağlar.

– Reçetelerin ve Pop-up Ekranlarının tasarımı,
Proje objelerinin faceplate ve pop-up tasarımları sayesinde standartlaştırılması sağlanır.

-Web server, S7, TCP/IP, OPC uA haberleşmelerinin sağlanması,
Scada yazılımımızı çeşitli haberleşme protokolleri ile, farklı cihazlar ile haberleştirebilir, internet üzerinden sistem kontrolünü sağlayabiliriz.

– Alarm, sistem mesajları, raporlar, tablo ve grafiklerin hazırlanması,
Sistemin geriye dönük takibinin yapılabilmesi ve anlık durum takibi yapılabilmesi için trend ekranlar ve data kayıtları yapılmaktadır.

– Arşiv ve log kayıtlarının hazırlanması, isteğe özel scriptlern hazırlanması ve diğer sisteme özel gereksinimler Arestek otomasyon Scada ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Arestek otomasyon tarafından, Tüm siemens dokunmatik paneller, IPC paneller, WinCC Advanced, WinCC Professional projeleri, WinCC server-client Scada projeleri gerçekleştirilmektedir.