PLC, Motion Kontrol

Hareket kontrol uygulamaları

Geçmişten günümüze teknolojik gelişmeler, endüstri alanında zirveyi kimseye kaptırmayan PLC sistemlerini de etkiledi. Eskiden basit kumanda devrelerine alternatif olarak ve fazla şalt malzemele yükünü kaldırıp, iş yükünü azaltmak için kullanılan PLC’ler; artık yüksek hassasiyet ve hız gerektiren nümerik ve hareket kontrol sistemlerininde önemli bir parçası haline geldi. Geliştirilebilir modüler yapısı ve endüstriyel cihaz ve sistemlere kolay entegre olabilmesi gibi özellikler PLC yi diğer kontrol sistemlerine göre daha popüler hale getirmiştir.

Gelişmiş Cpu’lar ile uygun servo motor sürücüsü kullanılarak artık 1 mikron hassasiyetine sahip hareket uygulamaları kolaylıkla yapılabilmekte ve bu alanda PLCler, diğer nümerik kontrolcülerle rekabet içine girebilmektedir.

Arastek otomasyon, olarak,  bir kaç eksenlik basit pozisyonlamalardan; 10 ve üzeri eksenli senkron ve doğrusal olmayan interpole eksen hareketlerine kadar bir çok hareket kontrol uygulaması yapılabilmektedir.

Arastek otomasyon, bünyesinde;

–     S7-1200 Temel PLC ile V90 servo pozisyon kontrol , G120 Asenkron hız ve tork kontrol uygulamaları,

–    S7-1500 Standart PLCler ile Lineer çalışan senkron eksenler, Camx uygulamaları,

–    S7-1500 Teknoloji CPU lar ile, Doğrusal olmayan interpole eksen kontrolü,Cam, Cam disk kontrolü, harici enkoder, teknolojik modül kontrolleri gibi uygulamalar yapılabilmektedir.

Daha kararlı ve hassas çalışan servo sistemleri için siemens yeni Sinamics S210 serisi sürücüler ya da Sinamics S120 seri sürücüler kullanılabilmektedir. Frenli, Frensiz, dahili-harici enkoderlı çok çeşitli ürün seçenekleriyle projeye özel çözüm önerileri ile Dantes otomasyon, her zaman yanınızda.

Arastek otomasyon, çeşitli sektörlerde farklı makineler için, özel ekran tasarımları da yapmaktadır.
Özel scada ve HMI tasarımında, müşteri isteği doğrultusunda reçeteler, log kayıtları, dil seçeneği, alarmlar, özel scriptler, pop-up ekranlar vb. Tasarımlar yapılmaktadır.

-Server-Client mimarisi Scadalar
-Panel üzeri HMI ekranlar
-OPC up bağlantısı
-Reçeteler
-Dil seçeneği
-Alarm ve Log kayıtları
-Özel grafikler
-Animasyonlar
-Scriptler
-Webserver
-Pop-ups
-Trendler

Ve daha fazla uygulama Arastek otomasyon, WinCC ekibi tarafından özenle hazırlanıp devreye alınmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz.